Certyfikat Urzędu Dozoru Technicznego OZE-E/06/000044/16


Najlepszym rozwiązaniem jest zestaw z pompą ciepła i panelami fotowoltaicznymi.  Pozwala on ogrzać dom taniej niż gazem, olejem opałowym a nawet eko-groszkiem. Drożej wypada także palenie węglem kamiennym – nawet jeśli ktoś lubi codzienną pracę w kotłowni i duże ilości popiołu.

Dla dobrze ocieplonego domu o powierzchni ogrzewanej
110 m2 ROCZNY koszt ogrzewania (CO i CWU) wynosi :

300 zł

To, co najważniejsze

Nasza pompa ciepła energię cieplną odzyskuje wprost z powietrza, schładzając je – na tej samej zasadzie jak tradycyjne pompy ciepła pobierały ją z ziemi. Nie wymaga jednak układania pod ziemią żadnych rur ani wiercenia otworów w gruncie.
Pobrane z powietrza ciepło kumuluje do temperatury max 60oC i przekazuje do wymiennika ciepła. W efekcie nasz zestaw osiąga czterokrotnie większą wydajność energetyczną niż tradycyjne kotły olejowe czy gazowe.

Tańsze budowanie

Per saldo, zestawy FEA są też tańsze w zakupie i instalacji. Nie wymagają budowy przewodów dymowych ani wkładów ze stali kwasoodpornej (obowiązkowych przy opalaniu gazem). Nie trzeba doprowadzać rur ani instalować zbiorników na paliwo.Pompa ciepła

Stosujemy pompy firmy Meeting o mocy od 5 kW do 18 kW, w zależności od zapotrzebowania energetycznego.

(Zdjęcie obok przedstawia pompę, od trzech lat pracującą w Pucku. Właściciel budynku (150 m2 powierzchni ogrzewanej, dom docieplony raczej średnio, korzysta z CO i CWU) wylicza, że roczny koszt energii elektrycznej na ogrzewanie to nie więcej niż 2800 zł.

Zestaw, dla domu o powierzni ogrzewanej (nie mylić z powierzchnią całkowitą!) do 100 m2 ma moc 7 kW (Pompa MD20D) Cena zestawu z użyciem pompy o mocy większej o 100% wzrasta tylko o 20% (odradzamy jednak stosowanie pomp przewymiarowanych).

POMPA CIEPŁA MD20D:
· Moc kompresora: 1.84kW
·
Napięcie zasilania: 240V
·
Prąd maksymalny: 8A
· Wydajność grzewcza: 7kW
· Napięcie: 220V
· Rozmiar rury: DN25
· Maksymalna wylot wody: 60 ℃
· Kompresor: Panasonic
· Waga: 78 kg
. Produkcja ciepłej wody [L/H]:  260
· Głośność: < 40db
· Wymiary: 1115 * 360 * 550mm
Strona internetowa producenta: http:// www.heatpumpfactory.com

Dla domów o  większym zapotrzebowaniu energetycznym (do 180 m2 powierzchni ogrzewanej domu) właściwa będzie pompa ciepła MD30D:

POMPA CIEPŁA MD30D:
· Moc kompresora: 2.98kW
·
Napięcie zasilania: 240V
·
Prąd maksymalny: 8A
· Wydajność grzewcza: 12kW
· Napięcie: 220V/380V
· Rozmiar rury: DN25
· Maksymalna wylot wody: 60 ℃
· Kompresor:
Copeland
· Waga: 120 kg
. Produkcja ciepłej wody [L/H]:  260
· Głośność: < 40db
· Wymiary: 1115 * 360 * 550mm
Strona internetowa producenta: http:// www.heatpumpfactory.com

Możemy zamontować pompę dopasowaną do każdej powierzchni ogrzewanej  - np. MD300D o mocy 88KW.

Wraz z pompą ciepła instalujemy niezbędne komponenty:

Naczynie Wzbiorcze Przeponowe - inst. glikolowa
Czujnik przepływu   
Wymiennik ciepła
Odpowietrznik automatyczny
Pompa obiegowa - inst. glikolowa
Panel sterowania
Pokojowy sterownik temperatury
Amortyzatory drgań pompy ciepła

Wymiennik ciepła wpinany jest do istniejącej instalacji, która powinna zawierać alternatywne źródło ciepła (piec gazowy, węglowy, grzałki elektryczne etc.) z uwagi na to, że przy temperaturach poniżej  -20
℃ sprawność pompy (COP) spada do "1".

Schemat pompy ciepła Meeting MD30D:

(kliknij na obrazek)Wykres sprawności w funkcji temperatury zewnętrznej - krzywa COP:
(kliknij na obrazek)


FAQ
– czyli najczęściej zadawane pytania.

Skąd bierze się (w pompie ciepła) ciepło przy ujemnych temperaturach na zewnątrz?
Z różnicy temperatur. Wbrew pozorom, zimne powietrze zawiera całkiem sporo energii. Powietrze pobierane ma np. -10C a oddawane – 20C. Pozyskana z powietrza energia jest wykorzystania do podgrzania wody w obiegu do 55C.

Przecież to jakieś perpetuum mobile, to nie ma prawa działać.
W moim przekonaniu samoloty ważące po 300 ton nie mają prawa latać, a latają. Zasada działania naszych urządzeń  jest sprawdzona od lat w klasycznych pompach ciepła. Nie ma nic za darmo,  oddając ciepło do pomieszczenia jednocześnie schładzamy powietrze na zewnątrz. Zasada zachowania energii wciąż obowiązuje.

Skąd wiadomo, że bateria słoneczna wyprodukuje dwa i pół megawata energii elektrycznej rocznie?

Z teorii i praktyki. Od dłuższego czasu prowadzimy pomiary paneli fotowoltaicznych zamontowanych na dachu naszej Fundacji. Ponadto, w internecie jest cała masa wyników badań prowadzonych przez rozmaite, niezależne  instytuty.
 Wielkość podawana przez nas dotyczy z oczywistych przyczyn woj. Pomorskiego, co nie znaczy, że  gdzie indziej będą istotne różnice. Najlepiej spojrzeć na mapkę nasłonacznienia na naszych stronach internetowych.

Jaka jest temperatura wody wychodzącej z urządzenia?
Pomiędzy 50 i 55 C, taka sama dla CO i CWU. Można też oczywiście ustawić niższą – np. w przypadku ogrzewania podłogowego.
Istnieją pompy ciepła wysoko - temperaturowe, nawet do 80oC. Są jednak znacznie droższe i mają gorszy stosunek ceny do wydajności.

Czy ilość zastosowanych kaloryferów ma jakieś znaczenie?
Ma, i to duże. Trzeba pamiętać, że jest to ogrzewanie nisko- temperaturowe (50 do 55 C) więc jeśli w domu obliczono ilość grzejników  dla np. ogrzewania olejowego, może być ich zbyt mało. Trzeba wówczas dołożyć paneli – każdy projekt budowlany podaje ile ich powinno być.  Najlepiej sprawdza się ogrzewanie podłogowe.

Czy to urządzenie ogrzeje mi dom nawet  przy silnych mrozach?
Jak najbardziej, do – 20 C pompa ciepła działa.  Poniżej tej temperatury przechodzi na ogrzewanie za pomocą grzałek elektrycznych – realnie przez  kilka dni w roku. Pamiętać należy, że w mroźne, słoneczne dni otrzymamy gratis kilkanaście kilowatów z paneli fotowoltaicznych. Można też w tym czasie zastosować inne, wspomagające ogrzewanie – np. kominek z płaszczem wodnym.

Czy mogę wykorzystać Waszą Pompę Ciepła do ogrzewania lub chłodzenia nadmuchowego?
Tak,  trzeba jednak właściwie dobrać wentylator i zastosować wymiennik ciepła o dużej powierzchni. Dość łatwo to policzyć.

Czy mogę zastosować to urządzenie do ogrzewania i  podgrzewania  jednocześnie ciepłej wody?
Jak najbardziej. Wymiennik ciepła ma odrębne wyjście na CO i CWU. 

Czy budując dom, powinienem jakoś szczególnie przygotować instalację grzewczą pod wasze pompy ciepła?
Trzeba odszukać w projekcie ilość  potrzebnych grzejników przy ogrzewaniu niskotemperaturowym lub (najlepiej) zastosować ogrzewanie podłogowe.

Czy to prawda, że to chińska produkcja?
Nasze urządzenia są wytwarzane w Chinach, podobnie jak odzież marki RESERV, laptopy IBM i setki tysięcy innych markowych produktów.  W naszych urządzeniach ich serce, czyli kompresor, jest produkowany przez firmę Copeland lub Panasonic, pompy obiegowe i sterowanie są polskiej produkcji a rdzennie chińska jest obudowa. Mimo tego nie rdzewieje – w przeciwieństwie  do mojego Mercedesa e300 Elegance.

Dlaczego podobne urządzenia innych firm są droższe?
Marketing kosztuje. Salony wystawowe też. Niemiecki robotnik zarabia kilkakrotnie więcej niż azjatycki... Wszystko to składa się na cenę.
 
Na Waszych urządzeniach psy wieszają firmy montujące gruntowe  pompy ciepła...
Rozumiem frustrację firm, które tracą klientów na naszą rzecz. Oferujemy produkt znacznie tańszy i bardziej zaawansowany technologicznie.
Nic na to nie poradzimy – tak samo reagowali sprzedawcy odbiorników lampowych, gdy pojawiły się tranzystory. 
Inna rzecz, że przekraczają przy tym granice przyzwoitości wypisując na różnych forach niestworzone brednie.
Producenci o znanych markach wynajmują firmy zajmujące się wyłącznie wpisami na forach internetowych gdzie  gloryfikują ich produkty i  dyskredytują konkurencję. Podpisują się jako użytkownicy, firmy monterskie itp.
Zjawisko to nie dotyczy - niestety - wyłącznie pomp ciepła....
Najlepiej opierać się na opiniach osób, od kilku lat użytkują te pompy ciepła. OPINIA JEST BARDZO POZYTYWNA.Darmowy licznik wejść